• Foto af TRE - 026 KOVADA GÖLÜ YÜRÜYÜŞ
 • Foto af TRE - 026 KOVADA GÖLÜ YÜRÜYÜŞ
 • Foto af TRE - 026 KOVADA GÖLÜ YÜRÜYÜŞ
 • Foto af TRE - 026 KOVADA GÖLÜ YÜRÜYÜŞ
 • Foto af TRE - 026 KOVADA GÖLÜ YÜRÜYÜŞ
 • Foto af TRE - 026 KOVADA GÖLÜ YÜRÜYÜŞ

Tid  en time 20 minutter

Koordinater 115

Uploadet 24. april 2017

Optaget april 2017

 • Bedømmelse

   
 • Information

   
 • Let at følge

   
 • Landskab

   
-
-
945 m
899 m
0
0,6
1,2
2,4 km

Vist 1273 gange, downloadet 12 gange

tæt på Corcan, Isparta (Türkiye)


Ad: Kovada Gölü

Başlangıç ​​zamanı: 04/23/2017 09:04

Varış zamanı: 04/23/2017 10:25

Mesafe: 2,4 km (01:20)

Hareket süresi: 00:25

Ortalama hız: 1,8 km/h

Ort. hareket hızı: 5,6 km/h

Maks. hız: 10,2 km/h

Minimum rakım: 899 m

Maksimum rakım: 944 m

Yükselme hızı: 136,4 m/h

Alçalma hızı: -82,1 m/h

İrtifa kazancı: 73 m

İrtifa kaybı: -55 m

Yükselme süresi: 00:32

Alçalma süresi: 00:40
“Araçla bakar geçer, bisikletle görür geçer, adımlarımızla solur geçeriz.”

Kovada Gölü civarlarında, ANT – 030 ve ANT – 068. rotalarımız da bisiklet gezilerimiz olmuştu. Her türlü doğa aktivitesinin kendine özgü özellikleri ve keyfi olduğu aşikardır.

Dolayısıyla bisiklet gezilerimizde sadece Kovada Gölünün kıyısından ve Kasnak Meşeleri Ormanının ise bazı bölümlerinden geçebilmiştik. Bu faaliyetimizde ise, Milli Parklar tarafından işaretlenmiş olan Kovada Gölü içerisinde ki yürüyüş parkurunda ve Kasnak Meşeleri Ormanı içerisinde yürüyerek, doğayı ve ortamı sindirerek yaşayacak ve temiz orman havasından soluyacağız.ULAŞIMAntalya’ya 120 km. uzaklıkta ki Kovada Gölü’ne ulaşabilmek üzere sabah 06:00 sularında arkadaşlarla toplanarak hareket ediyoruz. Her rotamızda olduğu gibi, bu parkurumuz içinde bir kaç alternatifli rota hazırlamıştık. Kovada Gölünden sonra ki, Kasnak Meşesi ormanı içerisinde 5,10 ve 15 km. lik 3 rota planlamıştım. Ekip arkadaşlarımızın ortak görüş ve performans durumlarına göre ortak bir rota üzerinden hareket edeceğiz.

Saat 08:30 civarında Antalya-Karacaören-Kovada Gölü rotasını takip ederek bölgeye ulaşıyoruz.KOVADA GÖLÜKovada Gölü, yüksek bir noktadan başı ve sonu çıplak gözle de görülebilen, biyolojik çeşitliliği bol olan bir göldür. Göl çevresinde pek çok kuş ve bitki türlerini görebilmek ve izleyebilmek mümkündür. Dinginliği ve doğal yapısıyla, huzur veren bir ortamı ve havası vardır.

Göl kıyısında, bir kaç kamelya, kullanılmayan bakımsız bir yapı ve çok temiz olmayan bir tuvalet vardır. Orta yerde ki geniş bir alanda 10-15 kadar aracın sığabileceği park yeri ve çeşme vardır. Giriş ücreti olarak makbuz karşılığı 10 Tl. alınmaktadır.

Bir haftadır sürekli takip ettiğimiz hava durumu, neredeyse her gün değişiklik göstermiş ve nasıl bir günün bizi beklediği konusunda bir türlü emin olamamıştık. Gecenin ilerleyen saatlerinde başlayan Poyraz, gece boyunca şiddetini artırarak sabaha kadar esmişti. Antalya da yağış yoktu, ancak yükseklere yağan karın habercisi niteliğinde idi. Sabah Antalya dan 8-9 derece sıcaklıkta yola çıkmıştık. Güneş yüzünü gösterdiği anlarda 13-14 dereceye kadar yükselmişti. Ancak Karacaören Barajından sonra rakım yükselmeye devam ettikçe, hızla düşmeye başlayan sıcaklık, Kovada Gölüne vardığımızda kar yağışı ile birlikte 1-2 derecelerde idi. Zaman zaman toz şeklinde ki kar yağışı eşliğinde başlayan yürüyüşümüz, bulutların bölgeyi terk etmesiyle birlikte biraz ısınan hava ile beraber oldukça keyifli bir şekilde başlamış oldu. Milli Parklar tarafından düzenlenmiş ve işaretlenmiş olan yürüyüş parkurunda, etrafımızı çevreleyen meşe türleri arasında ilerlemeye devam ediyorduk. Farklı türlerin olduğu bölgelerde isim ve açıklayıcı bilgiler içeren tabelalar mevcuttur. Pek çok çeşitlilikte ve zenginlikte bitki ve ağaç türleri mevcuttur. Neredeyse Akdeniz Bölgesinin bu yükseklikte ki tüm bitki ve çiçek türlerini görmek mümkündür. Açıkçası bu yürüyüş parkurunun, bu denli düzenlenmiş ve bu çeşitlilikte flora içermesini beklemiyordum. Zaman zaman ağaçların arasından kendisini gösteren Göl manzarası eşliğinde, farklı türlerde ki, ağaç ve bitki türleri arasında, çeşitli kuş sesleri eşliğinde ilerliyoruz. Yarım ada şeklinde göl içerisine uzan rota üzerinde bir noktada da, ağaç gözetleme kulesi bulunmaktadır. Ancak bakımsızlıktan ve ilgisizlikten harap olmuş durumdadır. Merdiven basamakları eksilmiş, bazı direkleri sökülmüş, çivileri ortalıkta sivri bir vaziyette, bir tarafa yatmak üzere, emniyetsiz ve güvensiz bir durumdadır. Dikkatli bir bir şekilde teker teker çıkarak bir kaç fotoğraf alıyor ve kulübeden uzaklaşıyoruz. Tanıdığım tanımadığım binlerce çiçek, bitki ve ağaç türleri arasında 3-4 kilometrelik bu yürüyüş parkurunu 1,5 saatte tamamlıyoruz.

Aynı gün içerisinde, Kasnak Meşesi Ormanı içerisinde de yürüyüş planladığımız için bu kadarıyla yetiniyoruz. Ancak Gölün ortamı ve doğası, o kadar güzel ve o kadar büyülü ki, tam bir güne yayılan bir faaliyet gerçekleştirilebilir. Hatta o zaman daha keyifli ve daha verimli olacaktır. Bizim pek çok kere es geçtiğimiz ve inceleme fırsatı bulamadığımız pek çok bitki ve çiçek çeşidini inceleme fırsatı olacaktır. Bu rotaya ilave olarak göl kıyısında ki yürüyüşe devam edilebilir, hatta karşı taraflara geçilerek farklı türleri de görme şansı yakalanabileceği kanısındayım.

Vis mere external

5 kommentarer

 • bisikletrotalari2 25-04-2017

  I have followed this trail  Vis mere

  Muhteşem.

 • likya 25-04-2017

  I have followed this trail  Vis mere

  Etkileyici.

 • Foto af rotabu

  rotabu 25-04-2017

  I have followed this trail  Vis mere

  Büyüleyiciymiş.

 • cycleroute3 25-04-2017

  I have followed this trail  Vis mere

  Çiçek türleri harika.

 • rotaci 25-04-2017

  I have followed this trail  Vis mere

  Takip.

Du kan eller denne rute