Tid i bevægelse  3 timer 29 minutter

Tid  4 timer 47 minutter

Koordinater 2216

Uploadet 26. juli 2020

Optaget juli 2020

 • Bedømmelse

   
 • Information

   
 • Let at følge

   
 • Landskab

   
-
-
1.482 m
1.288 m
0
2,8
5,7
11,35 km

Vist 1268 gange, downloadet 24 gange

tæt på Yeniyayla, Sakarya (Türkiye)

TURNALIK GÖLETİ - KANDIRA YAYLASI - DİRİM DİRİM YAYLASI
Turnalık Yaylası - Çiğdem Yaylası
TURNALI YAYLASI : Sakarya'nın Akyazı Dokurcun sınırları içinde yer alan Turnalı Yaylası, muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Çiğdem Yaylası ile birleşir, Çiğdem yaylasına uzaklığı 1,5 Km'dir. Harika bir manzaraya sahiptir. İçinde küçük göl bulunan Turnalı yaylası Sakarya bölgesindeki ufak fakat en güzel yayladır.

"Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder." - Ne de güzel söylemiş Goethe. Aslında seyahat etmek bir tutku değil midir? Keşfetme, yeni yerler görme isteği. Hepimizde var olan fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz o duygular. Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, şelaleleri, dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın. İşte tutkularımızı perçinleyecek o küçük ilhamın kaynağı Çiğdem Yaylası ve Turnalık Göleti. Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan yaylalardan bir tanesi.

ÇİĞDEM YAYLASI : Sakarya il sınırları içinde, Hendek'e yakın Elmacık Dağları'nda bulunan 1.400 rakımlı Çiğdem Yaylası, adından da anlaşılacağı gibi ilkbahar ve sonbaharda çiğdemlerle kaplıdır. Hendek'ten sonra Kurtuluş Köyü'ne kıvrıla kıvrıla bir yol ile varırsınız. Köyden sonra büyük, çok büyük gürgen ağaçlarının altından geçerek Çiğdem Yaylası'na ulaşırsınız. Yayla yolunda birçok yerde orman gülüne (komar) rastlarsınız.İlkbahar çiğdemi açtığı zaman geçtiğiniz Kurtuluş Köyü'nden göç başlar. Bu köy Elmacık Dağları'nın kuzey yamaçlarındadır. Ortalama 700 rakım yüksekliktedir. Yaylaya adını veren çiğdemi yöre halkı, ilkbaharda açtığında 'VARGEL', sonbaharda açtığında ise 'ÇEKGİT' diye isimlendirir. Çiğdemler burada takvim niyetine kullanılır. Vargel açar, mevsim değişmiştir, köye hareket gelir, yolara düşülür, varmak gitmek gerekir. Yaz geçer, çekgit açar, soğuklar kapıdadır, aşağıya inmek, çekip gitmek lazımdır, köye dönülür.
Foto

Turnalık Yaylası

Foto

Fotoğraf

Foto

Fotoğraf

Foto

Fotoğraf

Foto

Kandıra Yaylası

Foto

Su

Foto

Su geçişi

Foto

Tırım Tırım Yaylası

Foto

Fotoğraf

Foto

İnişli

Foto

Köprü ve Dere

Foto

Fotoğraf

Foto

Fotoğraf

Vandfald

Şelale

Foto

Şelaleler

Foto

Çiçekler

Foto

Dere yolu

Foto

Fotoğraf

Turnalık Yaylası - Çiğdem Yaylası TURNALI YAYLASI : Sakarya'nın Akyazı Dokurcun sınırları içinde yer alan Turnalı Yaylası, muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Çiğdem Yaylası ile birleşir, Çiğdem yaylasına uzaklığı 1,5 Km'dir. Harika bir manzaraya sahiptir. İçinde küçük göl bulunan Turnalı yaylası Sakarya bölgesindeki ufak fakat en güzel yayladır. "Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder." - Ne de güzel söylemiş Goethe. Aslında seyahat etmek bir tutku değil midir? Keşfetme, yeni yerler görme isteği. Hepimizde var olan fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz o duygular. Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, şelaleleri, dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın. İşte tutkularımızı perçinleyecek o küçük ilhamın kaynağı Çiğdem Yaylası ve Turnalık Göleti. Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan yaylalardan bir tanesi. ÇİĞDEM YAYLASI : Sakarya il sınırları içinde, Hendek'e yakın Elmacık Dağları'nda bulunan 1.400 rakımlı Çiğdem Yaylası, adından da anlaşılacağı gibi ilkbahar ve sonbaharda çiğdemlerle kaplıdır. Hendek'ten sonra Kurtuluş Köyü'ne kıvrıla kıvrıla bir yol ile varırsınız. Köyden sonra büyük, çok büyük gürgen ağaçlarının altından geçerek Çiğdem Yaylası'na ulaşırsınız. Yayla yolunda birçok yerde orman gülüne (komar) rastlarsınız. İlkbahar çiğdemi açtığı zaman geçtiğiniz Kurtuluş Köyü'nden göç başlar. Bu köy Elmacık Dağları'nın kuzey yamaçlarındadır. Ortalama 700 rakım yüksekliktedir. Yaylaya adını veren çiğdemi yöre halkı, ilkbaharda açtığında 'VARGEL', sonbaharda açtığında ise 'ÇEKGİT' diye isimlendirir. Çiğdemler burada takvim niyetine kullanılır. Vargel açar, mevsim değişmiştir, köye hareket gelir, yolara düşülür, varmak gitmek gerekir. Yaz geçer, çekgit açar, soğuklar kapıdadır, aşağıya inmek, çekip gitmek lazımdır, köye dönülür.

15 kommentarer

 • Foto af Kenan Hazar

  Kenan Hazar 28-07-2020

  Yeniyayla dediğiniz yer Kındıra yaylası, Yeni yayla daha aşağıda ve artık bir mahalle.

 • Foto af erolgeygel

  erolgeygel 28-07-2020

  OGM Yeniyayla diye adlandırmış. Aslında bende gördüm Yeniyayla daha aşağı rakımda.

 • Foto af erolgeygel

  erolgeygel 28-07-2020

  HGM de Kandıra Yaylası olarak adlandırmış.

 • Foto af mel6677

  mel6677 02-11-2020

  Jeg har fulgt denne rute  Vis mere

  Turnalık Yaylası Sakarya'nın en güzel yerlerinden biri. Herkese tavsiye ediyorum. Kamp içinde çok uygun bir lokasyon.

 • Foto af KAMPTREK

  KAMPTREK 02-11-2020

  Jeg har fulgt denne rute  Vis mere

  Çok teşekkürler Gezentihoca . Sayenizde yeni rotalar yeni yerler görüyoruz.

 • Foto af Ayla Çalışkan

  Ayla Çalışkan 08-11-2020

  Jeg har fulgt denne rute  Vis mere

  Güzel bir rotaydı

 • Foto af Sencer Selman

  Sencer Selman 08-12-2020

  Görülmesi gereken bir rota

 • Foto af Sencer Selman

  Sencer Selman 08-12-2020

  Görülmesi gereken bir rota

 • Foto af İbrahim Yelmen

  İbrahim Yelmen 08-12-2020

  Kesinlikle harika bir kamp ve rotaydı çok keyifliydi 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

 • Foto af ConkerMert

  ConkerMert 08-12-2020

  Güzell

 • Foto af Çiğdem Sal

  Çiğdem Sal 08-12-2020

  Hocam çok açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz,rotanın görselerini fazlasıyla paylaşıyor olmanız , rota planlaması ve takibini yaparken çok yardımcı oluyor. İyiki varsınız

 • Foto af erolgeygel

  erolgeygel 08-12-2020

  TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR....

 • Foto af Saffet Sal

  Saffet Sal 08-12-2020

  Jeg har fulgt denne rute  Vis mere

  Tavsiye ediyorum

 • Foto af mdurust

  mdurust 09-12-2020

  Jeg har fulgt denne rute  Vis mere

  Mükemmel manzaralar olan, tekrar gidilebilecek bir rota.

 • Foto af mahmutayan

  mahmutayan 09-12-2020

  Jeg har fulgt denne rute  Vis mere

  Güzel parkur

Du kan eller denne rute