Download
Erald Xeka

Afstand

10,05 km

Positiv højdeforskel

111 m

Sværhedsgrad

Let

Negativ højdeforskel

206 m

Max Højde

180 m

Trailrank

26

Min Højde

27 m

Rutetype

Ensrettet
  • Foto af Pamje nga kodrat
  • Foto af Shteg pylli

Tid i bevægelse

14 minutter

Tid

3 timer 35 minutter

Koordinater

259

Uploadet

25. august 2018

Optaget

august 2018

Opret rutelister

Organiser dine favoritruter i lister, og del dem med dine venner.

Køb Wikiloc Premium Opgrader for at fjerne reklamer
Opret rutelister Opret rutelister
Del
-
-
180 m
27 m
10,05 km

Vist 475 gange, downloadet 3 gange

tæt på Dushku i Madh, Fier (Albania)

Për të arritur në këtë destinacion me nisje nga qyteti i Divjakës, marrim kthesën për fshatin Mizë nga ku do të fillojmë të ngjitjen. Përpara se të ngjitemi në pjesën kodrinore përfitojmë për të bërë një ndalesë të shkurtër në kishën Shën Nikollës, Xeng-mizë. Këtu jo vetëm për ata që janë të interesuar për historinë e saj por edhe për të hetuar për ndonjë shënjë të rrëmbenjësve të natës, për shembull Kukuvajkën mjekërroshe (Tyto alba) ose Kukuvajkën (Athene noctua). Duke vazhduar ngjitjen e cila vahdon vetëm me makina 4x4 ose në këmbë, ndalojmë herë pas here për të dëgjuar shpendët të cilët fshihen nëpër shkurreta. Më pas futemi në pyll i cili është një miks midis shkurretës mesdhetare dhe dushkut i cili është mjaft i rrallë në këtë lartësi mbidetare. Përveç shpendëve të pyllit siç mund të jenë, Mëllenja (Turdus merula), Avdosa (Fringilla coelebs), Bilbili (Luscinia megarhynchos) etj, këtu kemi mundësinë të vrojtojmë edhe shpendë uji. Në brendësi të pyllit gjenden tre rezervuar uji artificialë të cilënt janë një mjedis i volitshëm folezimi për Zhytësin e vogël (Tachybaptus ruffcollis), për çafkat të cilat ushqehen në brigjet e rezervuarit madje edhe Pelikani kaçurrel (Pelecanus crispus) i viziton këto oaze për të shuar etjen pasi ai ka nevojë për ujë të ëmbël.
Ky intinerar këshillohet të vizitohet në pranverë pasi përkon me nisjen e folezimit të shpendëve të pyllit dhe mund të shijohet atmosfera e këngëve dhe thirrjeve të tyre.
Ky intinerar mund të marri një ditë të tërë në varësi të interesit të grupit.
Panorama

Pamje nga kodrat

  • Foto af Pamje nga kodrat
Përballë Laguna e Divjakës, vend folezimi i vetëm i Pelikanit kaçurrel në Shqipëri
Fuglekigningspunkt

Shteg pylli

  • Foto af Shteg pylli
Ndalesë për disa minuta në pyll në mënyrë që të dëgjohen shpendët e pyllit

Kommentarer

    Du kan eller denne rute